O sztuce optymalizacji

Zaktualizowano: 19 kwi 2021

Sztuka optymalizacji stała się niezwykle cenna zwłaszcza dziś – w czasach kiedy pęd życia, natłok informacji, możliwości i wariantów przytłacza każdego z nas.

Odnawialne źródła energii obok ekologicznej alternatywy dla paliw kopalnych oferują wymierną oszczędność finansową.

Rok 2020 był pod tym względem wyjątkowy - przyniósł wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda o 108% względem ubiegłego roku przy łącznej liczbie ok. 42 tys. sztuk sprzedanych urządzeń.

Gospodarstwa domowe w 2020 chętnie inwestowały w panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, często wykorzystując dofinansowania z programów rządowych i lokalnych takich jak Mój prąd czy Czyste powietrze. W wielu przypadkach, przyczyniło się to do szybkiego zwrotu z inwestycji i znacznej oszczędności w wydatkach domowych.

Tutaj możemy sobie pogratulować: ekologicznie i finansowo zyskujemy!

Ale czy to koniec optymalizacji?

A co jeśli możemy pójść o krok dalej i zadać sobie pytanie jak może być jeszcze lepiej?

Na przykładzie kilku gospodarstw domowych (uzbrojonych w pompy ciepła) przeprowadziliśmy test optymalizacji wydatków za zużycie energii elektrycznej wykorzystując jedynie symulację tego zużycia w różnych taryfach. Wyniki jakie otrzymaliśmy za miesiąc styczeń 2021 przedstawiają się zachęcająco, sprawdźcie sami 😊


Test wykonany był dla kilku domów mieszkalnych o podobnych parametrach:

· powierzchnia budynku ok. 140m^2,

· izolacja: 10 cm

· średnie zużycie za styczeń 2021: 1306 kWh


Z uzyskanych pomiarów zasymulowaliśmy zużycie energii dla tego samego miesiąca w różnych grupach taryfowych co dało nam następujące koszty zużycia:


koszt na G11: 781 zł

koszt na G12: 735 zł

koszt na G12w: 683 zł

koszt na G13: 615 zł

Średnia oszczędność uzyskana ze zmiany taryfy podstawowej G11 na G13 dla stycznia 2021 wyniosła aż 166 zł.


Jak wiadomo styczeń jest jednym z najbardziej energochłonnych miesięcy w roku, ale każdy miesiąc przy nowym ustawieniu taryfowym generuje jakiś zysk, co w skali roku będzie dodatkową oszczędnością, której zdecydowanie warto poświęcić uwagę.

Suma oszczędności dla pięciu budynków mieszkalnych jakie otrzymaliśmy z wykonanego testu to zysk na poziomie 830 zł dla miesiąca styczeń. Czy kwota powala czy nie, z pewnością jest warta znikomego wysiłku jakim jest zmiana ustawień taryfowych.

Co o tym myślicie? Zachęcamy do poszukiwania dalszych optymalizacji w kosztach domowych, a tymczasem polecamy naszych ekspertów, którzy chętnie odpowiedzą na Wasze pytania dotyczące optymalizacji 😊

32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie